KISIRLAŞTIRILMIŞ KEDİLERDE OBESİTE SORUNU

KISIRLAŞTIRILMIŞ KEDİLERDE OBESİTE SORUNU

Şişmanlık ya da bilimsel adı ile obesite en sık görülen beslenme sorunu olup, hayvanın ihtiyacından fazla enerji alması nedeniyle şekillenmektedir.

Yapılan bazı araştırmalara göre, kısırlaştırılmış olan gerek dişi gerekse erkek kediler, kısırlaştırılmamış olanlara kıyasla 3.4 kat daha fazla obesite riskine sahiptir. Kısırlaştırma sonrasında kedimizin yemek yeme isteği artarken, enerji ihtiyacı normale göre %25-30 oranında azalır. Bu durumda kısırlaştırma öncesindeki beslenme düzeninin devam etmesi, hayvanda hızlı bir kilo artışına neden olur. İçerisinde %20’den fazla yağ içeren gerek ev yapımı gerekse hazır gıdalarla beslenen bir kedi, kısırlaştırmayı takiben 2-2.5 ay gibi kısa bir sürede hızla kilo alarak, vücut ağırlığının bir buçuk misline ulaşabilir.

Obesite, kedimizde çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmakta ve yaşam kalitesini etkilemektedir: Kalp rahatsızlıkları, solunum güçlükleri, eklemlerde iltihaplanma, sindirim sistemi bozuklukları, şeker hastalığı, karaciğer fonksiyonlarında bozulma, hastalıklara karşı direncin azalıp yaşam ömrünün kısalması, bu sorunlardan bazılarıdır.

Sorunun diğer dikkat çekici yanı, hayvan sahiplerinin yalnızca üçte birinin obesiteyi bir sorun olarak görmesidir. Çoğu kedi sahibi, kedisinin tombul görünümünden hoşlanmakta ve kilo vermesinden yana olmadığını vurgulamaktadır. Bu noktada, fazla kiloların yaşam kalitesini düşürdüğü ve sağlığı olumsuz yönde etkilediği bir kez daha vurgulanmalıdır.

Kedi besinlerinde yapılan bazı özel ayarlamalar, kısırlaştırma sonrasında kilo almayı engellemektedir. Temel olarak bu ayarlamalar, kedi besinlerindeki lif oranını yükseltmek ve yağ oranını düşürmek gibi uygulamalardan oluşmaktadır. Kedi besinlerine eklenen L-karnitin adı verilen madde, yağların vücutta depolanmasını engeller, kedimizin kas yapısı korunurken, yağların erimesi sağlanır.

Piyasada gerek obes kedilerin kilo verip daha sonra da ideal kilosunu korumasını sağlayacak, gerekse kısırlaştırma sonrasında kilo almaya başlamasını engelleyip mevcut kilosunu korumasını sağlayacak hazır kedi besinleri bulunmaktadır.

Eğer kedinizin fazla kilolarından kurtulması gerektiğini düşünüyorsanız, bizi arayınız. Kediniz için hedef kilo belirleyip, uygun bir zayıflama planı hazırlayarak daha sağlıklı olmasına katkıda bulunmaya hazırız.

Kedilerinize ve size sağlık dolu günler dileriz.


Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak Gerekli alanlar işaretlendi *

Copyright © 2019 (BHH) Başkent Hayvan Hastanesi.  Tüm hakları Saklıdır – WonderiaCopyright © 2019 (BHH) Başkent Hayvan Hastanesi.  Tüm hakları Saklıdır – Wonderia